Dla tych z Państwa, którzy nie mieli możliwości otrzymać papierowego wydania naszego informatora, publikujemy zawarte w nim teksty.
O czci do Najświętszej Maryi Panny cz. 2.
Powiedział św. Bonawentura, iż patrząc na Maryę, zdawało mu się, jakoby w samo patrzał miłosierdzie. Dlatego i święty Bernard zachęca nas, byśmy się polecali Maryi we wszystkich potrzebach, z wielką ufnością. „Czemu się do Maryi lęka przystąpić ludzka słabość? nic nie ma w Niej ostrego, nic strasznego, cała jest słodka”. Przeto Marya porównana jest z drzewem oliwnem: „Jako piękna oliwa na polu” (Ekkl. 24, 19). Jako bowiem drzewo oliwne wydaje oliwę, która jest godłem łagodności i miłości, tak z rąk Maryi wypływają tylko łaski i miłosierdzie.
O Boże, jaka to będzie kara dla potępionego chrześcijanina myśleć, że tak łatwo mógł się uratować i zbawić, gdyby się był do Tej Matki miłosierdzia uciekał.
Może się obawiamy, abyśmy snać szukając u Niej pomocy, nie doznali odmowy. Płonna to obawa. Marya nie może odmówić łaski temu, który się do Niej ucieka, albowiem na to została nam daną, aby była Pośredniczką łaski. A im kto nędzniejszy, tem większe ma prawo do Jej miłosierdzia: podobnie jak najnieszczęśliwsi na świecie największe mają prawo do publicznego miłosierdzia.
Szukajmy więc łaski, mówi św. Bernard, a szukajmy jej za pośrednictwem Maryi.
Pomyśl jeszcze, że Marya jest Pośredniczką tak miłosierną, iż nie tylko dopomaga temu, który do Niej się udaje, ale sama nawet szuka nieszczęśliwych, aby ich bronić i zbawić. Oto jak Ona wzywa wszystkich i pokrzepia ufnością, iż otrzymają wszelkie dobra, gdy do Niej uciekać się będą. „We mnie wszystka nadzieja żywota i cnoty”. „Przyjdźcie do mnie”. (Ekkl. 24).
A jako zły duch krąży ustawicznie, szukając, kogo by pożarł, tak Marya szuka, kogo by zbawiła. Marya jest Matką miłosierdzia. I któż po Jezusie Chrystusie ma większą troskę o nasze zbawienie, jeźli nie Ty, o Matko miłosierdzia. Lecz tego Jej nie dosyć. Ona wyprzedza nasze prośby i stara się wprzód nam dopomódz, niż Ją o to prosimy.
Tak czyniła dopóki żyła na ziemi, jak wiemy ze zdarzenia na weselu w Kanie. Gdy zabrakło wina, nie czekała aż będzie proszoną, lecz litując się nad strapieniem nowożeńców, prosiła Syna, aby ich pocieszył mówiąc: „wina nie mają” (Jan II.), i otrzymała skutek, albowiem Syn Jej uczynił cud, choć nawet godzina Jego nie była nadeszła i zamienił wodę w wino. Więc jeśli tak była miłosierną dla utrapionych, zostając jeszcze na tej ziemi, to tem bardziej skłonną jest do litości teraz, gdy już jest w Niebie, skąd lepiej widzi nasze potrzeby i do tego używa najwyższej powagi u Boga, której najzupełniej jest świadomą.
O, nie zaniedbujmyż nigdy w naszych potrzebach uciekać się do Maryi! Ona tak dobra! Więcej pragnie wyświadczać nam łaski, niż my otrzymać żądamy. Tak bardzo pragnie obdarzać nas dobrodziejstwami, iż się czuje obrażoną przez tego, który o nie do Niej się nie ucieka. „Przeciwko Tobie, o Pani, grzeszą nie tylko ci, którzy Ci niesprawiedliwość wyrządzają, ale i ci, którzy Cię nie proszą”. (Św. Bernard).
Te parę myśli świętego Doktora Kościoła i wielkiego czciciela Maryi powinny cię skłonić do jak najgorętszego, a stałego, nabożeństwa ku Maryi. Kilka formuł modlitw do Maryi mogą ci być pożyteczne, dlatego je tu umieszczamy. Główną atoli rzeczą jest, abyś ze serca, w prosty sposób do Maryi się uciekał, jak dziecię do matki, jak żebrak, w potrzebie wielkiej będący, do możnego; abyś jej wzywał na każdy czas, już to wymawiając Jej słodkie Imię: Maryo! już to odmawiając: Zdrowaś Maryo! albo jaką inną krótką modlitewkę.
Przede wszystkiem, wzywajże Jej w pokusach zwłaszcza nieczystych, ale natychmiast. Wzywaj w każdej potrzebie duszy lub ciała — a Marya zawsze okaże się tobie Matką Miłosierdzia, byleś ty także był dobrem dzieckiem Maryi!
Źródło:
KSIĄŻKA MISYJNA zawierająca modlitwy i nauki nastósowniejsze, ażeby sobie zapewnić zbawienie. Z pozwoleniem przełożonych i biskupiego ordynariatu. Wydanie siódme. Kraków 1905. APPROBATIO. P. Franciscus Nemec, C. SS. R. Superior Prov. (L.S.) N. 3301. REIMPRIMATUR. AB. ORDINARIATU PRINCIPIS EPISCOPI. Cracoviae, die 17 Julii 1905. † J. Card. Puzyna.Tekst tradycyjny, zamieszczony w modlitewniku „Laudetur Iesus Christus” wyd. ANTYK 2019.
Kto kocha Maryę stara się przypodobać Jej, wypełniając różne ćwiczenia pobożności ku Jej uwielbieniu. W mieszkaniu ma obraz Maryi w wielkiem poszanowaniu, nosi na sobie Jej medalik; imię Maryi wymawia często, z uszanowaniem i miłością; innych stara się pociągnąć ku Jej czci. Święta Maryi obchodzi pobożnie, spowiadając się i komunikując, jeśli tylko może. a nade wszystko, stara się być skromnym i czystym, cierpliwym i nieuwłaczającym nikomu.
Tekst tradycyjny, zamieszczony w modlitewniku „Laudetur Iesus Christus” wyd. ANTYK 2019.
Redakcja / kontakt: redakcjalaudeturiesuschristus@gmail.com